بازبینی و کنترل سیستم لوله کشی پروپیلن

برای حصول اطمینان از تخلیه کامل هوا ( هوا گیری ) و همچنین به منظور جلوگیری از فشار موجی سیستم لوله کشی باید به آهستگی با آب آشامیدنی پر شود و در نهایت نتایج آزمون توسط نصاب در فرم مخصوصبه خود ثبت گردد و به عنوان گواهی پایان کار ارائه شود .

1-5) تست فشار استاندارد( روش آزمومن سیستم لوله کشی )

خطوط لوله ها باید از نظر فشار هیدروکسی طبق استاندارد DIM 1988  مورد آزمایش قرار گیرد و این فشار آزمایش شده باید 105 برابر فشار کار باشد . این عمل به منظور درستی عملیات جوشکاری اتصالات کارکرد مطلوب اتصالات پیچی ، شیر فلکه ها و ... است . از این رو حداقل  یک ساعت بعد از زمان آخرین جوشکاری باید اقدام به آزمون فشار کرد . به هنگام انجام افزایش فشار خاصیت ماده لوله های PP  که باعث انبساط لوله می گردد بر نتایج آزمون اثر می گذارد ، همچنین دماهای مختلف لوله و میانگین آزمایش منجر به تناوب فشار می شود . بنابراین بالاترین دمای ثابت ممکن باید در آزمایش فشار هیدروکشی نصب لوله های PP  ظاهر گردد .

آزمون فشار باید در دو مرحله مقدماتی ، اصلی یا نهایی انجام گیرد و در آزمون فشار باید به نکات زیر توجه کرد .

1)     از فشار سنجی استفاده شود که MAX  آن حداقل  BAR16 و دقت آنBAR  1/0 باشد .

2)     فشار سنج و پمپ را در پایین نقطه سیستم لوله کشی نصب نمایید .

3)     برای اتصال پمپ به سیستم لوله کشی از شیر قطع و وصل استفاده شود تا پس از رسیدن به فشار مورد نظر ، پمپ از مدار خارج گردد .

4)     دقت نمایید تا دمای آب در مدت تست ثابت باشد زیرا تغیید دما یکی از عوامل تعیین فشار است .

5)     در طول مدت تست ، سیستم لوله کشی مورد بازدید قرارگیرد تا نشتی در سیستم وجود نداشته باشد .

6)     پس از انجام تست روی کلیه لوله ها پوشانده شود تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری گردد .

7)     در فصل سرما پس از انجام آزمون نهایی ، با تخلیه آب مدار از یخ زده گی آب درون سیستم لوله کشی جلوگیری کنید .

8)     در صورت بروز هرگونه تغییری در سیستم لوله کشی باید تست مجددا انجام گیرد.

 

2-5) هواگیری آماده بودن سیستم لوله کشی :

ابتدا باید سیستم لوله کشی را با آب سرد شستشو داد ، و از محکم بودن تمامی اتصالات پیچی و بسته بودن در پوش ها و شیر ها اطمینان حاصل نمایید ، سپس سیستم را آب گیری کرده و بصورتی هوای داخل لوله کاملا تخلیه گردد .

1)     آزمون مقدماتی : فشار آب را به  BAR15 (105 برابر بالاترین فشار احتمالی) برسانید اگر پس از 30 دقیقه افت فشار بیش از BAR 1 بود ، بایستی مدار مورد بازدید قرار گیرد در غیر اینصورت پس از یک وقفه 10 دقیقه ای مدار فشار را مجددا به BAR 15 برسانید ، پس از 30 دقیقه اگر افت فشار بیش از BAR 2 باشد مدار بایستی مورد بازدید قرار گرفته و نباید هیچگونه نشتی داشته باشد در اینصورت آزمون مقدماتی صحیح است .

2)     آزمون اصلی ونهایی:آزمون اصلی مستقیما بعد از آزمایش مقدماتی صورت می گیرد،زمان این آزمایش 2 ساعت است مجددا در فشار  BAR15  در حین انجام این آزمایش افت فشار نباید بیش از BAR2 باشد. بعد از خاتمه آزمون مقدماتی و اصلی، آزمون نهایی انجام می شود که فشار آزمون در عرض حد اقل 5 دقیقه بین 10 و1  بار متناوب است بین هر دو آزمایش، فشار باید رفع شود. در هر مرحله از آزمون، هیچ گونه نشتی نباید آشکار شود.

آدرس

تهران - خیابان ستارخان - خیابان حبیب الهی - جنب کلانتری 118 - بلوار گلها - پلاک 20

تلفن : 41-66553440  و 30-66553428 و 49-66555247


همراه : 1496243-0912

درباره ما

مجتمع تولیدی و صنعتی حقی با بیش از 40 سال سابقه در زمینه عرضه و تولید محصولات آهنی- آلومینیوم- برنجی و پلیمر با توجه به نیاز روز افزون صنایع مختلف اعم از صنایع تاسیسات، پلیمر، سرمایشی وگرمایشی، ...

 ادامه